Jestliže byste chtěli znát nejpopulárnější stavební materiály současnosti, nechyběl by v seznamu sádrokarton. Tvrzení, že se dá ze sádrokartonu postavit takřka vše, není daleko od pravdy. Celkem rychle stvoříte pomocí sádrokartonu prostředí, kde nebude chybět příjemné klima, ale také dobrá tepelná a zvuková izolace.

stavební materiál
ilustrační foto: aaastavba.cz

Sádrokarton jako izolační materiál v interiéru
Sádrokarton se vyrábí ze sádry a papíru a po namontování se dá dále upravovat. Jde o nehořlavý, dobře opracovatelný, pevný a lehký materiál schopný propouštět vodní páru. Má velmi dobré zvukové izolační vlastnosti. Během zateplování se pod sádrokarton přidávají jiné izolační materiály – polystyren, minerální vlna, skelná vata. Využívá se k tapetování, obkladům a k malování. Dále ho oceníte jako podklad pro plovoucí podlahy, při zateplování stropů, při stavbě akustických podhledů, podhledů a sádrokartonových příček. Montáž sádrokartonu lze provádět i ve více vrstvách – například pod plovoucí podlahy.

Práce se sádrokartonem
Se sádrokartonem budete snadno manipulovat, protože jde o lehký materiál. Jednotlivé desky mají větší rozměry, proto si předem změřte plochu, kterou budete zpracovávat. Jakmile budete znát počet potřebných desek a jiných souvisejících prvků, pusťte se do montování nosného roštu pro stabilitu jednotlivých desek. Následně připevňujte desky speciálními šrouby. Podle užití výstavby se používají i izolační výplně. Na jednotlivé spoje desek použijte speciální sádry a tmely. Hladkého a pevného spoje docílíte několikerým přebroušením. Povrch je takto připraven k okamžitému bělení, štukování, aplikaci vrstvy perlinky apod.

Sádrokarton v půdních vestavbách
Sádrokartonové konstrukce zvětší podkrovní obytnou až o několik metrů čtverečních v porovnání s jinými materiály. Zejména staré domy potřebují šetrnou vestavbu s minimálním zatížením stavebních konstrukcí. Půdní prostory jsou často dost členité a je nutné provést mnoho úkonů pro dosažení potřebné funkčnosti a pěkného vzhledu. Sádrokarton umožňuje vedení všech instalací za deskami nebo v příčkách, povrch zůstane hladký. Jednoduše ho využijete v případě potřeby oddělení prostorů s pomocí nenosných příček nebo dělících stěn. Sádrokartonové příčky se vyplňují tepelnou či zvukovou izolací. Dovnitř se ukládají například rozvody vody, elektřiny a jiné instalace – jsou takto dokonale ukryté. Sádrokarton se nevyužívá jako nosná konstrukce a do hodně vlhkého prostředí.

Další využití sádrokartonu:

  • slabší sádrokartonové desky se hodí na ohýbané konstrukce a tzv. suché omítky,
  • pod plovoucí podlahy využijete vícevrstvé sádrokartonové desky nebo panely,
  • sádrokarton s impregnovanou úpravou využijete do místností s relativní vlhkostí vzduchu do 75%,
  • sádrokarton s protipožární úpravou je určený pro zvláštní účely – obložení šikmých střešních konstrukcí z vnitřní části apod.